| Merek Mesin | FAWDE |
|---|---|
| Kekuatan Utama | 40kw 50kva |
| Model Genset | GP55FWS |
| Tenaga Siaga | 44KW 55KVA |
| Model mesin | 4DX22-65D |
| Kekuatan nominal | 400KW/500KVA |
|---|---|
| Tenaga Siaga | 440kW/550kVA |
| Mesin | Asli USA Cummins |
| Alternator | Original Stamford / Leory Somer |
| Panel kontrol | DeepSea / Smartgen |
| Start Method | Electric Start,12VDC |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Insulation Class | H |
| Genset Structure | SILENT |
| Alternator | Stamford |
| Output | AC Three Phase |
|---|---|
| Coolingsystem | Water-cooled |
| Alternator Brand | STAMFORD / PI144E |
| Rated Power | KVA 6.25 |
| Power Factor | 0.8 |
| Power Output | 100KW |
|---|---|
| Rated Speed | 3000r/min |
| Power Factor | 0.8 |
| Alternator Brand | STAMFORD / PI144E |
| Option | ATS/ Fuel Tank Capacity/colors/Logo |
| Power Output | 100KW |
|---|---|
| Rated Currency | 144A |
| Option | ATS/ Fuel Tank Capacity/colors/Logo |
| Rated Power | KVA 6.25 |
| Coolingsystem | Water-cooled |
| Option | ATS/ Fuel Tank Capacity/colors/Logo |
|---|---|
| Rated Power | KVA 6.25 |
| Rated Speed | 3000r/min |
| Rated Currency | 144A |
| Runtimeatfullload | 8 Hours |
| Kekuatan nominal | 24KW / 30KVA |
|---|---|
| Tenaga Siaga | 26KW / 33 KVA |
| Mesin | FONTON / LOVOL |
| Alternator | Orginal Stamford / MECC ALTE |
| Panel kontrol | DeepSea 3110/6020/7220/7320 |
| Kekuatan nominal | 40kw/50kva |
|---|---|
| frekuensi | 50Hz / 60Hz |
| Saat ini | 72A |
| Tegangan | 220/380V, 230V/400V, 240V/415V |
| Mesin | FPT FPT/ NEF45Am1A |
| Listrik (Perdana / Siaga) | 7000W / 7000KVA |
|---|---|
| frekuensi | 50 / 60Hz |
| Arus | 15A |
| tegangan | 220/230/240 v |
| Mesin | 192FAE |